Delegacja SKH na uroczystości wojskowej w Siennie Dolnym 12.05.2016

W czwartek, 12 maja, dwuosobowa delegacja Szkolnego Klubu Historycznego brała udział w uroczystości nadania awansu panu Kapitanowi Andrzejowi Kiszcze ps. "Dąb" do stopnia majora Wojska Polskiego w Siennie Dolnym. SKH reprezentowali Tomasz Sołowej oraz pan Adam Czarniawski. Major "Dąb" to najdłużej ukrywający się po II wojnie światowej partyzant polskiego podziemia antykomunistycznego (żołnierz NOW-AK w oddziale "Ojca Jana", NOW-NZW w oddziałach "Wołyniaka" i "Garbatego"). Aż do 1961 roku uchodził funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa i ukrywał się w bunkrze w lesie (nawet w czasie zimy). Potem został złapany i skazany na wieloletnie więzienie. Pan Major jest odznaczony Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.Ma obecnie 95 lat.

W uroczystości brali udział m.in. Dyrektor Generalnym MON - Bogdan Ścibut i Dyrektor IPN Oddziału Szczecin - dr Krzysztof Kowalczyk.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie organizatorom wydarzenia - Związkowi Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin.