Delegacja szkoły na uroczystościach 74. rocznicy wyzwolenia KL Ravensbruck. 13.04.2019

W sobotę, 13 kwietnia, 8-osobowa delegacja naszej szkoły, na zaproszenie Fundacji Polskich Wartości, wzięła udział w polskich uroczystościach 74. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego dla kobiet KL Ravensbruck, który znajduje się ok. 100 kilometrów od Szczecina. W obozie tym w czasie II wojny światowej więzionych było ok. 40 000 Polek, które ciężko pracowały w niemieckich fabrykach (np. Siemensa) i na których przeprowadzano brutalne eksperymenty medyczne. Wyzwolenia doczekało ok. 8 000 z nich. Więźniarkami w KL Ravensbruck były m.in.:

• Helena Maria Kurcyusz - architekt-urbanistka, malarka związana po wojnie ze Szczecinem. Inwentaryzowała i ratowała zabytki Szczecina (m.in. Zamek Książąt Pomorskich), nadawała polskie nazwy ulic w Szczecinie, a także była współorganizatorką, założycielką (z K.I. Gałczyńskim) i prezesem Klubu "13 Muz".
  • Wanda Półtawska - Dama Orderu Orła Białego, lekarka i bliska przyjaciółka św. Jana Pawła II;
  • Alina Centkiewicz - literatka i autorka książek podróżniczych;
  • Karolina Maria Lanckorońska - historyk i historyk sztuki;
  • Zofia Krzyżanowska - pisarka i dziennikarka.

Odwiedziliśmy także dwa szczególne miejsce, m.in. cmentarz w Furstenbergu, na którym odnaleziono kilkanaście dni temu prochy kilkudziesięciu polskich więźniarek w nieoznaczonej mogile.

Był to niezapomniany wyjazd pełen emocji.