Dzień Ratownictwa Medycznego- warsztaty szkolne 07.10.2020

W środę, 7 października, uczniowie klas pierwszych mieli okazję wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy przedmedycznej. Każda klasa została podzielona na 3 grupy, a każda grupa odwiedziła jedną z trzech sekcji tematycznych. W sekcji 1, u Oli i Julii, mogli dowiedzieć się czym jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, jak działa, jakie ma zadanie i jak wygląda egzamin na ratownika wodnego. Dodatkowo była to sekcje, w której ćwiczyli resuscytację krążeniowo-oddechową z wykorzystaniem fantoma oraz worka samorozprężalnego. Poznali też zasady bezpiecznej i właściwej resuscytacji.

W sekcji 2, u Michała i Adama, posłuchali o tym, czym jest Ochotnicza Straż Pożarna, jak można się do niej dostać i czym się zajmuje. Tam także zobaczyli podstawowe wyposażenie apteczki (w tym wypadku poszerzonej apteczki samochodowej), dowiedzieli się do czego służy pulsoksymetr, jak wiązać chustę trójkątną i czym jest codofix.

W sekcji 3, u p. Adama, usłyszeli o wsparciu podstawowych czynności życiowych, podejściu do poszkodowanego, ocenie własnego bezpieczeństwa, sprawdzeniu stanu przytomności, oddechu i krążenia. Mogli poćwiczyć obrót poszkodowanego z brzucha na plecy, a następnie do pozycji bocznej. Zobaczyli także, jak przeprowadza się wstępne badanie urazowe.

Po zaliczeniu wszystkich trzech sekcji, uczniowie obejrzeli pokaz przygotowany przez szkolnych instruktorów, w którym udzielana była pomoc osobie nieprzytomnej z urazem miednicy, z wykorzystaniem deski ortopedycznej. Na zakończenie można było sprawdzić się w rywalizacji drużynowej w quizie. Dwie najlepsze drużyny w każdej klasie zostały nagrodzone najwyższymi ocenami.

Szkolnymi instruktorami byli: - Aleksandra Ambroży - ratownik WOPR, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy, - Michał Nerlo - strażak-ochotnik OSP Raffer Gryfino, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy, - Adam Suchomski - strażak-ochotnik OSP Raffer Gryfino, - Julia Podolak - przyszły ratownik wodny i ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy, - p. Adam Czarniawski - nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, ratownik kwalifikowanej pierwszej pomocy. Mamy nadzieję, że zajęcia się podobały, a chociaż część wiedzy pozostanie w pamięci.