SKUTECZNE KSZTAŁCENIE ZAWODOWE W TECHNIKUM SCI

Projekt „Skuteczne kształcenie zawodowe w Technikum SCI” realizowany jest w okresie od 1.09.2018 r. do 30.05.2021 r. a jego głównym celem jest uzyskanie kompetencji i kwalifikacji zawodowych w ramach zawodów IT przez 313 uczniów oraz zdobycie praktycznego doświadczenia poprzez odbycie staży zarówno przez uczniów jak i 10 nauczycieli Technikum Informatycznego SCI. Ponadto, w ramach projektu utworzona zostanie klasa patronacka, której program nauczania zostanie zmodyfikowany pod kątem potrzeb rynku pracy.

Projekt skierowany jest do uczniów klas I – IV oraz nauczycieli Technikum Informatycznego SCI.

Dla wszystkich uczniów biorących udział w projekcie przewidziano:

• doradztwo zawodowe, którego celem jest ocena indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz predyspozycji osobowych do wykonywania poszczególnych zawodów
  • staż, którego celem jest zdobycie doświadczenia zawodowego i zwiększenie poziomu wiedzy praktycznej

Wsparcie dla uczniów klas I obejmuje:

• kurs CompTIA ITF zakończony autoryzowanym egzaminem
  • kurs z języka programowania Python na poziomie podstawowym

Wsparcie dla uczniów klas II obejmuje:

• kurs CISCO Essentials zakończony autoryzowanym egzaminem

Wsparcie dla uczniów klas III obejmuje:

• kurs CISCO ICND 1 zakończony autoryzowanym egzaminem
  • kurs C++ zakończony autoryzowanym egzaminem

Wsparcie dla uczniów klas IV obejmuje:

• kurs Java zakończony autoryzowanym egzaminem
  • dodatkowe zajęcia z rozszerzonej matematyki

Utworzenie klasy patronackiej obejmuje:

• stworzenie klasy patronackiej dla 28 uczniów
  • stworzenie programu nauczania zmodyfikowanego pod kątem uwarunkowań rynku pracy w branży IT
  • wprowadzenie przedmiotu „Programowanie z elementami testowania oprogramowania” wykraczającego poza podstawę programową

Wsparcie dla nauczycieli obejmuje:

• staż o tematyce zbieżnej z indywidualnymi ścieżkami kompetencyjno – kwalifiakcyjnymi nauczycieli i dotyczący zajęć przez nich prowadzonych.

PODNIESIENIE JAKOŚCI KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO W RAMACH SPECJALIZACJI PROGRAMOWANIE GIER ORAZ PROGRAMOWANIE W TECHNIKUM INFORMATYCZNYM SCI

W styczniu 2018 roku rozpoczęliśmy realizację kolejnego projektu "Podniesienie jakości kształcenia zawodowego w ramach specjalizacji Programowanie gier oraz Programowanie w Technikum Informatycznym SCI”. Projekt realizowany będzie do 31 sierpnia 2019 r. przez Unifinanse Sp. z o.o. w partnerstwie ze Szczecińskim Collegium Informatycznym. Skierowany jest do nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz 56 uczniów naszej szkoły.

Projekt obejmuje:

• modyfikację programów nauczania w ramach specjalizacji Programowanie gier i Programowanie pod kątem dostosowania do potrzeb i wymogów rynku pracy,
  • doradztwo zawodowe,
  • dodatkowe zajęcia z programowania,
  • staże w przedsiębiorstwach branży IT,
  • utworzenie w szkole Szkolnego Punktu Informacji i Kariery (SPInKa).

TECHNIK INFORMATYK W PRAKTYCE

W październiku 2017 roku ruszyła rekrutacja do projektu "TECHNIK INFORMATYK W PRAKTYCE". Projekt skierowany jest do uczniów 2-4 klas Technikum informatycznego Szczecińskiego Collegium Informatycznego SCI. W ramach projektu uczestnicy (60 osób) wezmą udział w doradztwie edukacyjno-zawodowym indywidualnym i grupowym, specjalistycznych szkoleniach informatycznych i stażach zawodowych.

Jeśli chodzi o udział w specjalistycznych szkoleniach informatycznych każdy uczestnik będzie mógł zdecydować się na jedną z opcji:

1. Szkolenie Cisco IT Essentials - autoryzowane szkolenie przygotowujące do zdawania egzaminu certyfikacyjnego CompTIA IT Fundamentals (60 godzin)
    +
  2. Szkolenie C, C++ - przygotowujące do zdania egzaminu zewnętrznego CPA (70 godzin)
  3. Szkolenie Cisco ICND1 - kończące się certyfikatem CCENT® (140 godzin)

W ramach projektu sfinansowane zostaną koszty szkoleń, jak i koszty udziału uczestników w egzaminach zewnętrznych po zakończeniu szkoleń w ramach projektu.

"APKI++"

W styczniu 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do projektu „Apki++” realizowanego przez Fundację Media 3.0, który jest współfinansowany przez Ministerstwo Cyfryzacji. Formy wsparcia w ramach projektu:

• wsparcie mentorskie dla nauczycieli oraz uczniów online (poprzez e-mail  - dla nauczycieli, poprzez forum.apki.org - dla nauczycieli i uczniów)
  • dostęp do indywidualnego panelu platformy apki.org pozwalającego na indywidualną pracę z uczniem lub grupą uczniów (tworzenie indywidualnych interaktywnych zadań, etc.)
  • możliwość wzięcia udziału w hackathonach online dla uczniów szkół z możliwością otrzymania nagrody rzeczowej
  • możliwość wzięcia udziału w webinariach online ze specjalistami.

ICT (B)usiness to (2) (E)ducation

W 2012 roku wraz z Technoparkiem Pomerania realizowaliśmy projekt pn. "ICT (B)usiness to (2) (E)ducation czyli modernizacja oferty kształcenia zawodowego szkół o profilu informatycznym w powiązaniu z potrzebami lokalnego/regionalnego rynku pracy". Celem projektu było zbliżenie programów nauczania informatycznych szkół zawodowych do potrzeb pracodawców, przeszkolenie nauczycieli z najnowszych i najpopularniejszych języków programowania oraz stworzenie nowego modelu współpracy pomiędzy nauczycielami a pracodawcami.

Złota Szkoła 2019

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie jest wśród 500 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2019".

Akademia Cisco Oracle Academy