Projekt filmowy SKH - "Więźniarki z Ravensbruck" 14.12.2017

Członkowie Szkolnego Klubu Historycznego, 7 listopada, wybrali się do Muzeum Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck. Podczas tej wizyty zrealizowali projekt filmowy, którego efektem jest poniższy film zatytułowany "Więźniarki z Ravensbruck". W czasie II wojny światowej więźniami obozu było ponad 130 tys. kobiet i dzieci oraz ponad 20 tys. mężczyzn. 25% wszystkich więźniarek stanowiły Polki. Na terenie obozu działały krematoria. Dochodziło także do masowych mordów. Śmierć przychodziła również z wycieńczenia, zimna, głodu i chorób. Piekło obozu przeżyło ok. 8 tys. Polek.

Do realizacji projektu wybrane zostały wiersze obozowe trzech Polek, więźniarek KL Ravensbruck: Zofii Górskiej-Romanowicz ("Kwarantanna"), Haliny Golczowej ("Credo") oraz Elżbiety Popowskiej ("Syrena"). Był to moment szczególny dla naszych dziewcząt, gdyż recytowały wiersze kobiet, które przeszły piekło obozu koncentracyjnego dla kobiet, a wiele z nich trafiając do obozów było właśnie w wieku naszych lektorek. Było to zadanie zdecydowanie trudniejsze i niosące ze sobą ogromny ładunek emocji. Materiał nakręcony został po zwiedzeniu terenu pozostałego po obozie oraz wysłuchaniu opowiadania przewodnika muzealnego. Członkowie SKH zapalili również znicze w różnych miejscach pamięci na terenie obozu, aby złożyć hołd wszystkim ofiarom niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady.

W nagraniu udział wzięli Agnieszka Juś, Kamila Matuszak, Klaudia Bałszan (lektorki) oraz uczestnicy wycieczki - uczniowie i opiekunowie z Technikum Informatycznego SCI w Szczecinie, członkowie Szkolnego Klubu Historycznego. Realizację i montaż przeprowadził Tomasz Borowski. Opiekunem projektu jest pan Adam Czarniawski.

Ujęcia do filmu zostały nakręcone w całości na terenie Muzeum KL Ravensbruck, za co serdecznie dziękujemy Administracji Ravensbruck Memorial.

Jest to trzeci projekt filmowy członków SKH. Poprzednie dwa można znaleźć poniżej:
- "Znam Katechizm Polskiego Dziecka!" - https://www.facebook.com/su.sci/videos/927943417313255/
- "Bohaterowie - nie bandyci!" - https://www.facebook.com/su.sci/videos/1233799130061014/

Zachęcamy do zapoznania się z projektami!