Wycieczka klasy 4B do Berlina 13.12.2022

We wtorek, 13 grudnia, uczniowie klas 1B, 2B, 4A, 4B, 4E uczestniczyli w wycieczce do Berlina. Oprócz zwiedzania najciekawszych zakątków miasta, odwiedziliśmy Muzeum Techniki (Deutsches Technikmuseum), a w nim zajmujące kilka pięter Centrum Nauki Spectrum, w którym uczniowie mieli okazję zgłębić wiedzę i poeksperymentować w dziedzinie m.in. światła, dźwięku czy energii. Druga część muzeum pozwoliła poznać nieco historii techniki oraz motoryzacji.

Mieliśmy również okazję zwiedzić jedną z najciekawszych atrakcji turystycznych Berlina – kopułę gmachu Reichstagu. Jest to stalowo-szklana kopuła znajdująca się na dachu siedziby niemieckiego parlamentu. Średnica kopuły wynosi 40 metrów, ma 23 metry wysokości i zawiera ok. 800 ton stali. Wewnątrz kopuły znajduje się "light sculptor", czyli ścięty odwrócony stożek o średnicy 2,5 metra u dolnej podstawy i 16 metrów u górnej podstawy, pokryty jest 360 odpowiednio ustawionymi lustrami, zapewniając dopływ światła dziennego do sali obrad. Spacerując w jej wnętrzu, po specjalnych kładkach mogliśmy, niczym „z lotu ptaka”, podziwiać okoliczną zabudowę.

Ostatnim punktem wycieczki był słynny Jarmark Świąteczny, na którym można było poczuć magię zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, zakupić prezenty, ozdoby i spróbować najróżniejszych smakołyków a także pojeździć na łyżwach czy poczuć się jak dziecko kręcąc się na karuzeli i jadąc pociągiem wprost do Świętego Mikołaja.