Wicemistrzowie Województwa w Regionalnym Turnieju Debat Historycznych IPN 28.03.2024

W środę, 28 marca, nasza drużyna debatancka zmierzyła się w IX Regionalnym Turnieju Debat Historycznych IPN. Miło nam poinformować, że zespół w składzie - Marek Kurowski (mówca 3, kapitan), Oskar Kownacki (mówca 1), Kacper Kupczyński (mówca 2), Jakub Szymaniak (mówca 4), Igor Nadkierniczny (mówca rezerwowy, mówca 1) - został Wicemistrzem Województwa Zachodniopomorskiego w Debatach Historycznych IPN.

Naszej drużynie przyszło rywalizować w trudnej i wymagającej grupie:

• debata nr 1 - teza "Postanowienia “Okrągłego Stołu” z 1989 r. odpowiadały polskiej racji stanu." - zwycięstwo, jako propozycja przeciwko Technikum Organizacji i Zarządzania w Szczecinie,
  • debata nr 2 - teza "Należy żałować rozwoju technologii jądrowej podczas drugiej wojny światowej." - zwycięstwo, jako propozycja przeciwko VI Liceum Ogólnokształcącemu w Szczecinie,
  • debata nr 3 - teza "Nielegalne organizacje młodzieżowe na Pomorzu Zachodnim w latach 1945-1956 przyniosły młodzieży więcej zysków niż strat w okresie PRL." - zwycięstwo, jako propozycja przeciwko II Liceum Ogólnokształcącemu w Nowogardzie.

Po rundzie grupowej nasza drużyna zajęła I miejsce w grupie i awansowała do fazy finałowej (pucharowej). W półfinale pokonała drużynę Technikum Elektryczno-Elektronicznego w Szczecinie, jako propozycja pod tezę "Podpisanie przez generała Sikorskiego układu Sikorski-Majski w 1941 r. było błędem". W finałowej debacie przeciwnikiem był zespół II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Trudna i wymagająca debata finałowa odbywała się pod tezę "Reforma monetarna Grabskiego to największy sukces gospodarczy II RP". Nasza drużyna ponownie wylosowała stronę propozycji. Decyzją Jury Turnieju, w finale zwyciężył zespół II LO, a nasza drużyna zajęła II. miejsce i uzyskała tytuł Wicemistrzów Województwa Zachodniopomorskiego w IX Regionalnym Turnieju Debat Historycznych IPN. Opiekunem drużyny jest Pan Adam Czarniawski. Wsparcia technicznego i merytorycznego udzielili także dwaj zeszłoroczni członkowie drużyny - Hubert Bertin i Filip Rudis.

Organizatorem Turnieju były Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie oraz Fundacja Projekty Edukacyjne.