Szczecińskie Collegium Informatyczne

Technikum Informatyczne SCI

Srebrna Szkoła 2013 Srebrna Szkoła 2014 Złota Szkoła 2015 Złota Szkoła 2016 Złota Szkoła 2017
Odwiedź nas na facebooku

Praktyki

„Powiedz mi, to zapomnę. Naucz mnie, to może zapamiętam. Zaangażuj mnie, to się nauczę.”

-Benjamin Franklin

Zdobyłem wymarzone miejsce na praktykę co teraz? Czyli jak odnaleźć się na praktykach!

Pierwsze dni na pewno będą stresujące. Nie mając wcześniejszego obycia, ciężko stawiać pierwsze kroki. Pamiętajcie jednak, że praktyki są po to, aby od podstaw zaznajomić się z zasadami działania w danej branży. Masz prawo popełniać błędy, w końcu przyszedłeś się czegoś nauczyć.

Praktyki mają być dla Ciebie szansą do dalszych sukcesów. Najgorszym wyjściem z sytuacji będzie traktowanie czasu pracy jako obowiązku. Możliwość pracy ze specjalistami to coś więcej niż przymus. Dzięki temu najłatwiej podpatrzeć, jak w praktyce wygląda działanie w konkretnej branży. Pokaż się z jak najlepszej strony, na co pracodawca zwraca uwagę?:

 1. PROFESJONALIZM
  • Punktualność i słowność
  • Przestrzeganie zasad panujących w firmie
  • Nienaganny ubiór
  • Niewdawanie się w plotki
 2. SAMODZIELNOŚĆ i ZAANGAŻOWANIE
 3. Od początku zadbaj o uzyskanie potrzebnych informacji i materiałów, aby w przyszłości nie zadawać niepotrzebnych pytań.
 4. ODPOWIEDZIALNOŚĆ za powierzone zadania
 5. INICJATYWA i POZYTYWNE NASTAWIENIE
 6. Proponuj swoją pomoc, bierz udział w różnorodnych zadaniach: kiedy skończysz otrzymane zadanie, sam zgłoś się po kolejne, nie czekając na to, aż opiekun się Tobą zainteresuje. Inicjatywa to również odwaga do tego, by podejmować wyzwania i chcieć działać. Nie narzekaj, nie tylko ty musisz rano wstać ☺
 7. ZDOLNOŚĆ DO SZYBKIEJ NAUKI
 8. POKORA
 9. szanuj wiedzę i doświadczenie swoich starszych kolegów, miej świadomość tego, że musisz się jeszcze sporo nauczyć.

Pamiętaj! Nie załamujmy rąk, jeśli coś pójdzie nie tak. Nikt od razu nie jest alfą i omegą. Daj sobie czas na wdrożenie się w pracę. Jeśli czegoś nie wiesz ZAPYTAJ! O pomoc zawsze możesz się zwrócić do kolegów, czy koleżanek z firmy. Zawsze znajdzie się ktoś, kto podpowie, co należy zrobić w danej sytuacji.

Powodzenia ☺

Co pracodawcy sądzą o naszych uczniach?

„…Praktykant odznaczał się sumiennością w wykonywaniu powierzonych zadań, kreatywnością i zmysłem organizacyjnym (…) zasób wiadomości i umiejętności jest większy niż wymagany w programie praktyk i samodzielnie posługuje się wiedzą dla realizacji celów.”

„…Pani Weronika znacząco przyczyniła się do rozwoju PKPS swoją wiedzę i zaangażowanie wykorzystała do rozwiązania problemów informatycznych w siedzibie PKPS.”

„…Klienci firmy, z którymi Pan Oskar bezpośrednio współpracował byli zaskoczeni jego wiedzą sumiennością jak i szybkością rozwiązywania powierzonych mu problemów.”

„…Pan Marcol dał się poznać jako osoba zdyscyplinowana, sumienna, rzetelna i solidna. Wykonywał swoje obowiązki starannie i konsekwentnie. Jest osobą samodzielną i zaangażowaną w pracę. Posiada wysokie umiejętności interpersonalne, łatwo nawiązuje kontakty z innymi ludźmi. Znakomicie sprawdził się zarówno w sytuacjach wymagających indywidualnego wysiłku, jak i w pracy zbiorowej.”

„…Jako pracodawcy jesteśmy bardzo zadowoleni z zachowania, zaangażowania w pracę oraz kultury osobistej tego młodego człowieka. Dziękujemy za współpracę i życzymy powodzenia w dalszym rozwoju zawodowym”.

„…Klienci firmy, z którymi Pan Kuba bezpośrednio współpracował byli zadowoleni z jego pracy i aktywnej pomocy jaką im świadczył.”

„…Chęć do nauki, szybkość i precyzja w wykonywanych zadaniach, oraz własna inwencja – oto cechy jakimi Jakub wykazał się w trakcie praktyki”

„… Poznaną wiedzę potrafi zastosować w praktyce. Kreatywnie szuka metod jej wykorzystania. Chętnie uczy się nowych zagadnień.”

„…Zlecone zadania uczeń realizował wzorowo. Był punktualny, zdyscyplinowany i aktywny podczas realizowania prac. Posiada wysoką kulturę osobistą, co miało ogromne znacznie w kontaktach z pracownikami”

Wrażenia uczniów po praktykach

„…Nauczyłam się wielu nowych rzeczy, które przydadzą mi się w przyszłości. Jestem bardzo zadowolona…”

„…Firma ma bardzo przyjazną politykę. Wszyscy mają mnóstwo pomysłów i są przyjaźnie nastawieni...”

„…Z praktyki jestem bardzo zadowolony. Miałem możliwość nauczyć się lutowania w praktyce oraz poczuć jak wygląda prawdziwa praca...”

„…Pracowałem w firmie gdzie panowała świetna atmosfera, podczas miesiąca nauczyłem się wiele, chciałbym kontynuować pracę w tej firmie…”

„…W firmie panowała miła atmosfera, wszyscy byli bardzo życzliwi. Podczas praktyk wiele się nauczyłam i chętnie zostałabym tam dłużej…”

„…Na praktykach nauczyłem się wielu nowych rzeczy, m.in. korzystania z systemu kontroli wersji GIT, korzystania z make, optymalizacji programów pod względem szybkości oraz podstaw OpenGL. W miejscu pracy panowała miła atmosfera i pracowało się przyjemnie...”

„…W czasie pracy nauczyłem się szacunku do wykonywanej pracy oraz, że nie odkłada się żadnych zadań na później…”

„…Najbardziej podobało mi się samodzielne wykonywanie zadań, luźne godziny pracy oraz cierpliwe podejście szefa...”

„…Nauczyłem się kreatywnego myślenia i współpracy w grupie. Praktyki oceniam bardzo pozytywnie...”

„…Nauczyłam się organizacji pracy samodzielnej, współpracy w zespole oraz kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów…”

„…Było bardzo miło, w miesiąc nauczyłem się więcej niż starając się to ogarnąć samemu w domu...”

„…Praktyki odbywały się w bardzo przyjemnej i luźnej atmosferze. Opiekun służył zawsze pomocą i dobrą radą...”

„…Podczas praktyk nauczyłem się pracy w grupie. Szacunku do innych pracowników, kultury pracy oraz informacji na temat informatyki z zakresu sieci komputerowych oraz serwisu komputerowego...”

„…Najlepsza firma na świecie polecam serdecznie!!! Wartość merytoryczna, którą otrzymałem po praktykach zwaliła mnie z nóg. Super ekstra…”

„…Praktyki zawodowe pozwoliły nabrać mi dużo doświadczenia. Wiele się nauczyłem, przekonałem się do zawodu informatyka i wiem, że to jest to co chce w życiu robić. Nauczyłem się pracy w grupie. Rozwinąłem swoje zainteresowania i nauczyłem się punktualności...”

„…Praktyki spędziłem w miłej atmosferze. Każdy był skłonny udzielić mi porady. Serdecznie polecam...”

„…Dowiedziałem się wielu ciekawostek. Polecam osobom, które lubią grzebać w sieci komputerowej lub budować nową jednostkę...”

„…Nauczyłem się sprawnej pracy w grupie oraz skutecznego podziału obowiązków. Poza tym miałem okazję poszerzyć swoje horyzonty w dziedzinie informatyki…”

„…Nauczyłem się wielu użytecznych umiejętności, które z pewnością przydadzą się w przyszłym procesie kształcenia i karierze…”

„…Atmosfera była bardzo przyjemna, a gdy nie wiedziałem jak coś zrobić, mogłem liczyć na pomoc…”

„…Praktyki były dla mnie bardzo udanym miesiącem pracy i nauki. Jestem bardzo zadowolony z wykonywanego przeze mnie postępu w zakresie web developmentu…”

Współpraca SCI i SPNT

Z satysfakcją informujemy, że 8 kwietnia 2011r. zawarliśmy umowę o współpracy ze Szczecińskim Parkiem Naukowo-Technologicznym. Jej przedmiotem jest określenie obszarów współpracy w dziedzinie wspierania rozwoju kadr lokalnej branży informatycznej. Współpraca SCI i SPNT dotyczyć będzie w szczególności:

 • organizacji praktyk dla uczniów technikum
 • podejmowania wspólnych działań na rzecz podnoszenia jakości edukacji informatycznej uczniów SCI, w tym w szczególności poprzez współpracę przy realizacji projektów obejmujących podnoszenie kwalifikacji kadry nauczycielskiej, adaptację programów nauczania do potrzeb przedsiębiorców, organizację praktyk i staży dla uczniów i absolwentów SCI, na mocy odrębnych umów, przy zachowaniu zasad uczciwej konkurencji, efektywności, równego traktowania wykonawców, jawności i przejrzystości.

Praktyki uczniów SCI w firmach Klastra ICT

Idąc śladem Szczecińskiego Parku Naukowo-Technologicznego, kolejne firmy działające w Stowarzyszeniu Klaster ICT Pomorze Zachodnie zapraszają do odbycia praktyk uczniów Technikum Informatycznego SCI.

Od 2010 r. w SPNT swoje praktyki zawodowe odbyło już kilkudziesięciu uczniów SCI. W tym roku przyjęciem praktykantów zainteresowały się również inne firmy z Klastra. Pośród nich m.in. Consileon Polska. Rezultatem praktyk zorganizowanych przez tę firmę okazało się zatrudnienie jednego z praktykantów na stałe.

- Szczerze mówiąc byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni dojrzałością Mariusza jako programisty i pracownika. W kilku aspektach okazał się lepszy niż typowy absolwent studiów informatycznych. Mam nadzieję, że tej skali talentów pośród rówieśników Mariusza jest więcej i zapewne m.in. poprzez praktyki będziemy próbowali ich odszukać. Mariusz będzie pracował głównie nad aplikacjami mobilnymi, bo z racji młodego wieku sam reprezentuje docelową grupę klientów tego oprogramowania, ich wymagania oraz sposoby korzystania z aplikacji. Ponalio mamy świadomość, iż jesteśmy firmą w której ambitne indywidualności mogą się szybko rozwijać a w przyszłości na pewno inwestycja w Mariusza się opłaci - ocenia Marcin Kaczmarek, prezes Consileon Polska.

- Nigdy nie sądziłem, że praca informatyka-programisty jest taka fascynująca - łamie ona dotychczasowy stereotyp informatyka, który cały dzień ślęczy przy komputerze. Według mnie jest to najlepsza forma nauki - dzięki tym praktykom poznałem nowoczesne techniki programowania oraz ciekawe, biznesowe rozwiązania. Nie był to czas zmarnowany, wręcz przeciwnie! Chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy umożliwili mi praktykowanie w tej firmie (a w szczególności dyrekcji Technikum Informatycznego SCI oraz prezesowi firmy Consileon Polska) oraz zachęcam wszystkich do brania w nich udziału - naprawdę warto - dodaje Mariusz.

Od września kolejni uczniowie SCI rozpoczynają praktyki zawodowe w SPNT i firmach z Klastra.

Ciekawostki z praktyk

Uczniowie trzecich klas Technikum Informatycznego SCI realizują praktyczną naukę zawodu w formie praktyki zawodowej u pracodawcy. Szkoła współpracuje ze szczecińskimi firmami z branży informatycznej, zapewniając uczniom miejsca do odbycia miesięcznej praktyki zawodowej.

Linki:


Rekrutacja, bezpłatna nauka - dołącz do nas już dziś
Srebrna Szkoła 2015

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza, że Technikum Informatyczne SCI w Szczecinie jest wśród 300 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Liceów i Techników PERSPEKTYWY 2018 i przysługuje mu tytuł "Srebrnej Szkoły 2018".

Akademia Cisco

Projekty unijne

Partnerzy