6. miejsce - Ogólnopolski Hackathon "HistHack" IPN 2023 14.04.2023

W dniach 13-14 kwietnia drużyna złożona z naszych maturzystów wzięła udział w finale Ogólnopolskiego Hackathonu "HistHack" 2023 organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie. Finał hackathonu był częścią I Kongresu Pamięci Narodowej, który odbył się na Stadionie Narodowym.

Głównym zadaniem finalistów było przygotowanie gotowego projektu edukacji historycznej wykorzystującego nowe technologie. Nasza drużyna przygotowała projekt aplikacji "HistON" z wykorzystaniem technologii AR (do skanowania obiektów), modeli 3D oraz technologii AI (do wyciągania treści z materiałów źródłowych). Aplikacja miała służyć do zwiedzania miast i poszerzania wiedzy historycznej za pomocą skanowania historycznych obiektów wybieranych z mapy. Po zeskanowaniu miały pokazywać się archiwalne zdjęcia, wydarzenia i postacie związane z obiektami, modele 3D. Do aplikacji można było dodać miniquizy dotyczące danego obiektu, a także elementy rywalizacji z kolegami i koleżankami - na zbieranie lokacji. "HistON" mógł być też wykorzystywany przez nauczycieli w trakcie wycieczek szkolnych, jako miniprzewodnik po najciekawszych miejscach w danym mieście.

W trakcie wydarzenia odbyły się też dwie minigry dla uczestników - w grze "Poszukiwacze kart historii" wygrał Jakub Wołowiec, a miniquizie historycznym 3. miejsce zdobył Wojciech Świątek, a 5. miejsce - Kamil Ramocki. Przed ogłoszeniem wyników odbyła się prezentacja projektów, w której udział wzięli Olaf Sozański i p. Adam Czarniawski.

Finalnie, nasza reprezentacja uplasowała się na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej hackathonu. W skład drużyny weszli nasi maturzyści - Olaf Sozański, Wojciech Świątek, Kamil Ramocki, Jakub Wołowiec i Kacper Strzelczyk. Opiekunem drużyny był p. Adam Czarniawski. Nasza drużyna reprezentowała podczas hackathonu województwo zachodniopomorskie oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Szczecinie.

Serdecznie gratulujemy naszym reprezentantom!