Prelekcja przedstawicieli Fundacji Polskich Wartości 18.10.2016

We wtorek, 18 października, Szkolny Klub Historyczny zorganizował spotkanie z przedstawicielami Fundacji Polskich Wartości - Panami Wojciechem Woźniakiem i Łukaszem Szełemejem. Na ich blisko 3 godzinne wystąpienie złożyło się wiele tematów i wątków.

Zaprezentowane zostały dwie wystawy patriotyczne związane ze Szczecinem. Pierwsza to "Zapomniani ludzie Solidarności" - o osobach, które w czasach PRL-u działały w opozycji antyrządowej, a po 1989 roku nowe władze o nich zapomniały. Uczniowie usłyszeli także osobistą historię Pana Wojciecha Woźniaki, który jako uczeń został wydalony z dwóch szkół oraz skazany na więzienie za niezłożenie przysięgi wojskowej w Ludowym Wojsku Polskim. Druga wystawa dotyczyła szczecińskich Powstańców Warszawskich, czyli tych żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku, a po wojnie swój nowy dom znalazły w Szczecinie lub okolicach. Jednym z bohaterów wystawy jest kapitan Zbigniew Piasecki "Czekolada", który gościł w SCI dwa lata temu.

Kolejnym tematem była działalność Gwardii Narodowej Szczecin, której inicjatorami są właśnie Pan Wojtek i Pan Łukasz. Uczniowie mogli dowiedzieć się jaki jest cel działalności GN, kim są jej członkowie oraz kto i w jaki sposób może do niej należeć. Zdradzili także kilka szczegółów ze szkoleń antyterrorystycznych, czyli jak zachować się w przypadku ataku terrorystycznego na przykład w szkole.

Najważniejszym punktem była opowieść o sztandarowej inicjatywie Fundacji - akcji "Paczka dla Rodaka na Kresach", w której SKH miał okazję uczestniczyć rok temu. Pan Łukasz i Pan Wojtek opowiedzieli o początku akcji, o momencie od którego wszystko się zaczęło - od Pani Aleksandry z Litwy, która polskich pielgrzymów poczęstowała kawałkiem chleba i marchewkami - oraz o przebiegu kolejnych edycji.

Szkolny Klub Historyczny włącza się również w tym roku w akcję "Paczka dla Rodaka na Kresach".