Wykład "Drony w przestrzeni powietrznej" na Wydziale Elektrycznym ZUT 30.10.2019

W środę, 30 października, nasi uczniowie wzięli udział w wykładzie pt.: "Drony w przestrzeni powietrznej perspektywy i ryzyka nowej technologii" poprowadzony przez dr inż. Rafała Osypiuka z Wydziału Elektrycznego ZUT w Szczecinie. Uczestnicy mieli okazję posłuchać o problemach i możliwościach nowych technologi w zakresie żeglugi powietrznej. Wykład szczególnie zwracał uwagę na zagrożenia i problemy w lotnictwie cywilnym, które są powodowane przez małe, bezzałogowe statki powietrzne jakimi są drony. Ze względu na rozwój technologii i dużą dostępność dronów ryzyko kolizji powietrznej z samolotami lotnictwa cywilnego wciąż wzrasta. W trakcie prelekcji przedstawiono pomysły i już działające rozwiązania, które mają zmniejszyć lub nawet wyeliminować ryzyko wypadku. Jedno z takich rozwiązań ADSB zostało uruchomione i zaprezentowane podczas prezentacji, dzięki czemu uczniowie mieli okazje zaobserwować ruch lotniczy w promieniu 300 km z samolotów nadających sygnał o swojej pozycji.

Dziękujemy zainteresowanym za przybycie i już dziś zapraszamy na kolejny wykład - "Interakcje człowiek maszyna i roboty społeczne szybkie prototypowanie rozwiązań w robotyce", który odbędzie się 20 listopada.